Duyuru!

Ramazan Bayramı geçti, Kurbana hazır mıyız?

Ramazan Bayramınızı tebrik eder, yaklaşan Kurban Bayramına da tüm İslam alemiyle birlikte huzur ve barış içinde kavuşmayı temenni ederiz.

Geçen yıllarda olduğu gibi, meralarda otlatıp doğal besinlerle özenle beslediğimiz KURBANLIKLAR sizlerin vakitlice seçiminizi yaparak kesim sırası almanızı bekliyor.

Bu sene de, kesimhanemizde hijyenik ortamda randevu sistemiyle beklemeden seri olarak kesim-parçalama ve hisse paylaşım imkanları hazırlanmıştır.

Ayrıca isteyenler, ekonomik gücüne göre, sunduğumuz hisseli kesim seçeneğiyle kurbanını kesebilecektir. Kendisine ortak bulamayanlar için şirketimizin temin edeceği hissedarlar, birbirleriyle buluşturulmaktadır.

Aşağıdaki adreslerden detaylı bilgiye ulaşılabilir.

İbadetinizin kabul olması ve Kurbanınızın Hakka ulaşmasını dileriz.

Saygılarımızla.
Ortar Organik Gıda ve Hayvancılık A.Ş.

www.OrtarOrganik.com.tr

www.KurbanAnkara.com (Ankara Kurbanlık Merkezi)Kurban
Ortar Organik Çiftliği, kurbanlıkta güven ve kalitenin Ankara'daki adresi...
Kurbanlik

Kurban İbadeti

Ortar Organik Gıda, kurbanlık olarak yetiştirdiği büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışını toptan veya perakende olarak yapmaktadır.

Hayvanların beslenmelerinde kullanılan yemler tamamen kendi üretimiz olup fenni yem kesinlikle kullanılmamaktadır. Kendi yetiştirdiğimiz yemlerde de aynı şekilde suni gübre veya başka herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır.

Yetiştirdiğimiz kurbanlıkların düzenli sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Kurban olarak kesimi yapılabilecek şartları taşımayan hayvanlar, kurbanlık adı altında hiçbir şekilde satışa sunulmamaktadır. Bu şartlar T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde şöyle belirtilmektedir:

1. Dinen kurbanlık kabul edilen hayvan türleri şunlardır: Koyun, keçi, sığır, manda ve deve. Dolayısıyla bu hayvanlar veya türdeşleri dışında kalan örneğin tavuk, kaz, ördek, deve kuşu, ceylan gibi hayvanların kurban olarak kesilmesi geçerli değildir. Kurbanın geçerliliği açısından bu hayvanların cinsiyeti de önemli değildir. Kurbanda ortak kesim konusuna gelince, koyun ve keçi sadece bir kişi için; deve, sığır ve manda ise yedi kişiyi aşmamak üzere ortaklaşa kurban olarak kesilebilir. Bu hüküm Hanefi, Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre olup Maliki mezhebinde parasına ve etine iştirakle ortak kurban kesimi caiz görülmez.

2. Kurbanlık yaşı konusunda dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır: Koyun ve keçi cinsinden hayvanlar bir yaşını doldurduktan sonra kurban edilebilir. Hanefîler de dahil İslam alimlerinin çoğu, koyunun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olması halinde altı ayını tamamladıktan sonra da kurbanlık olabileceği görüşündedir. Sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, deve ise beş yaşını tamamladıktan sonra kurban olarak kesilebilir.

3. Kurbanlık hayvanlarda bulunması gereken bir diğer şart da kurban edilmeye engel bir kusurun olmamasıdır. Kurbanlık hayvanın sağlıklı, düzgün, âzaları tamam, besili olması hem ibadetin gaye ve mahiyetine hem de sağlık kurallarına uygun düşer. Kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bazı âzaları eksik meselâ bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik hayvanlar kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz, şaşı, topal ve deli, biraz hasta, bir kulağı delinmiş veya yırtılmış olmasında kurban açısından bir sakınca yoktur. Koyunun daha semiz ve lezzetli olması maksadıyla doğduğunda kuyruğunun kısmen veya tamamen kesilmesi kusur sayılmaz.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirttiği ve yukarıda özetle yer verdiğimiz kurbanlık hayvanlarda bulunması gereken dini şartlar, firmamızca hassasiyetle gözetilmektedir.iletisim